KENDİ DEĞERİMİZİ ANLAMAK / UNDERSTANDING SELF-WORTH

20170422_175708

Zaman zaman kendi değerimizle ilgili süpheye düştüğümüz oluyor. Bazen geç kalan bir arkadaş, bazen o hiç gelmeyen bir demet çicek veya hediye, bazen geri dönülmemiş bir mesaj. Bunlar hep bizi kendi değerimiz ile ilgili, geri dönüp de kendimizi sorgulamamıza neden olan şeyler.

Hemen şunu söylemek isterim ki burada yapılan en büyük yanlış, kendi değerimizi kendimizin dışında bir yerde aramamızdır. Daha büyük bir hata ise kendi değerimizi başkalarının bize vermesini beklemektir. Kendi değerinizi başkalarının sizin için yaptıkları ile ölçmeniz doğru olmaz. Dışarıdan herhangi bir kanala bağlı olmak kendi değerinizin gücünü başkalarının eline vermek demektir, bu da sizi güçsüz kılar.

Burada yapılan başka bir hata ise kendi değerimizi kendimize ispat etmek için birşey yapıyor olmamızdır. Bu da işe yaramayacaktır. Başkalarından gelmeyen o hediyeyi kendinize bizzat siz almak için çaba harcıyorsanız bu da etkisini kısa süreli olarak gösterecektir. Uzun zaman önce Amerikada katıldığım bir kursta Dan Millman’dan öğrendiğim birşey var. İlk önce orjinalini yazacağım kendi sözlerinden.

“Self worth is doing what’s worthy” Yani kendi değerinizi anlamak ve gerçekleştirmek için “değen” birşey yapmalısınız. Bu bir eylemdir. Eğer kendi bakış açınıza göre gerçekten “değen” şeyler yaparsanız, kendi değerinizi çabucak kazanırsınız. Bu konuyu biraz daha açmak istiyorum.

Benim için değen ve değmeyen şeyler neler olabilir örnek vereyim, siz de kendiniz için bunu yapabilirsiniz…

Mesela insanlara yardımcı olmak değen birşeydir benim için, bunu yaptığımda kendimi değerli hissederim. Bu sonuçtan bağımsız olarak, benden gelen bir eylem. Siz de birine yardımcı olabilir veya size de kendinize göre değerli bulmadığınız insanlar için harekete geçmeyebilirsiniz. O insana karşı bir beklenti içinde iseniz hiçbir eylem yapmamak da “değen” birşey yapmaktır. Bu konuya eylem ve eylemsizlik ile ilgili iki örnek vermiş oldum.

Sizi aramayan birinin peşinden koşmak, gün be gün kendinize olan değerinizi aşağı çeker, saygınızı bile yitirebilirsiniz. Sizi aramayan sormayan birinin bunu yapması için onu zorlamak “değmeyen” birşeydir. Bir de olumsuz örnek vereyim dedim. İkizalevlerde kaçan kovalayan döngüsünü bu yüzden kırmak zordur. Siz kovaladıkça, kendi değerinizi düşürürsünüz, kendi değeriniz düştükçe cazip olmaktan çıkarsınız ve karşı taraf sizi çekici bulmaz ama tam tersi kendi çekim alanınızı yaratırsanız ve bu çekim alanına sizin frekansınıza uygun kişileri çekersiniz, işte o zaman kendinizi iyi hissedersiniz.

Sevmediğiniz bir işte çalışıyorsanız, sevmediğiniz bir evde yaşıyorsanız, sevmediğiniz şeyler giyiyorsanız, yiyiyorsanız, başkalarına karşı bağımlılıklarınız varsa bunlar hep dış kaynaklı olumsuz etmenlerdir. Bunları değiştirmek için birşey yapmadığınız sürece yani “değen” birşey yapmadığınızda, kendi değerinizi de yaşayamazsınız.

İnsanın öz değeri adı üzerinde özünden gelir. Bu da ruhunuzun bir yansıması olarak içinizdedir. O içinizdeki ışığı parlattığınız sürece insanlar size sevgi dolu yaklaşırlar, siz o ışığı kararttığınız sürece de içinize kapanırsınız. Onlar da sizden uzaklaşırlar.

İlişkilerde partnerinize “bana değer vermiyorsun…” diyorsanız, bu yüzde doksan bir projeksyondur. Yani kendinizde bulamadığınız değerin karşı tarafa yansıması durumudur. Ondan önce “siz kendinize değer veriyor musunuz?” bunu anlamanız önemlidir. Siz kendi bedeninize değer veriyor musunuz; sağlıklı besleniyor, spor yapıyor musunuz, siz kendi duygularınıza değer veriyor musunuz; duygularınız özgürce yaşayıp ifade edebiliyor musunuz, siz kendi ruhunuza değer veriyor musunuz; şevkat duyuyor musunuz? Kendi hayat amacınıza değer veriyor musunuz? Bu soruların cevaplarını yazarak kendinize bu hafta sonu bir iyilik yapabilirsiniz.

İlişkilerde karşı taraf ancak siz kendinize tam olarak ve bir bütün olarak değer verdiğinizde değer verir. Değer vermesi için ona ihtiyaç duymadığınızda o da size akacaktır. Işığınız parladığında istedikleriniz siz çabalamadan size gelir.

Bunu deneyimi yaşamanızı, kendi merkezinizde kalıp değerli olduğunuzu her hücrenize kadar hissetmenizi diliyorum.

Benim için değerlisiniz:)

Reklam

“KENDİ DEĞERİMİZİ ANLAMAK / UNDERSTANDING SELF-WORTH” için 4 yorum

  1. Peki insanın kendi değerini başkalarından gördüğü değerle aynı şekilde anlamlandırması toplumsal bir kazanım mı ? Genel olarak yaptığımız hata bu sanırım.bu durumda ego devreye giriyor diye düşünüyorum.

    Liked by 1 kişi

  2. Aynen dediginiz gibi bir de buna ek olarak düzen sizin kendinizin aşk veya sevgi olmanızı anlamamaniz üzerine kurulmuştur çünkü bu şekilde yönetilebilirsiniz. Ama ne zamanki özünüzdeki ilahiyata ulaşırsanız o zaman özgür olursunuz.

    Beğen

Yorumlar kapalı.

%d blogcu bunu beğendi: