KENDİMİZİ SEVMEK / LOVING YOURSELF

20170528_182933Kendimizi sevmek, sevme konusunda bir ihtisas gerektirir, yani söylendiği kadar kolay birşey değildir. Eğer hassas bir ruhunuz varsa ve empatikseniz, başkalarını sevmek ve mutlu etmeye çalışmak size kendinizi sevmekten daha kolay gelebilir. Çünkü bu noktada yanılma payınız azdır.

Asıl bilmediğimiz ve görmediğimiz, kendimizi nasıl seveceğimizdir. Kendinize şu soruyu yöneltirken bir düşünün. “Canım kendim, sana olan sevgimi nasıl ifade edebilirim?” işte bu soru sizde, tam da içinizde bir hareket başlatacaktır.

İkizalev sürecinde false twinler ve narsistler de dahil olmak üzere, kendimizi sevmeyi öğreniriz. Kendimi sevmenin ve de sevebilmenin ilk yolu, kendim olmak. Kendi özümde olmak, o özün açılarak kendini bana ve tüm dünyaya göstermesi.

Kendini sevmek gerçekten de ince bir iştir. Çünkü o anki duygusal durumunuzu, ihtiyaçlarınızı, arzularınızı, yapmaktan hoşlandığınız şeyleri tam olarak bilmeniz gerekir. Kendinizi tanımanız gerekir sevmeniz için, tıpkı başka bir kişiyi severken yaptığımız gibi.

Bu yaklaşım bir narsisizm gibi algılanmasın, kendini sevmek ile başkalarına kötü davranıp bencil olmak arasında fark vardır. Kendini sevmenin belki de en saf hali kendini yargılamamak, dolayısıyla kabul etmektir. Eğer kendinizi yaptığınız ve yapmadığınız şeylerle ilgili yargılamıyor ve hissettiğiniz duygularla ilgili işkence etmiyorsanız, bu durumda güzel bir yerdesiniz demektir.

Kendini sevmek bir erdemdir. Kendinizi severseniz bu sevginin bir yansıması olarak, hayalinizdeki ilişkiyi de kendinize çekmiş olursunuz. Ancak bu şekilde gerçek sevgiye ulaşmak ve onu hissedebilmek mümkün olur. Aksi takdirde olduğunuz yerde dönüp durursunuz.

İnsanlar değişmek için vede büyümek için buradadırlar. Bu kaçınılmaz bir durumdur ve değişen sizi de iyi takip etmelisiniz, birkaç yıl önce yapmaktan hoşlandığınız birşey artık size çekici gelmeyebilir. Bu durumda bunu yapmak için kendinizi zorlamak tam bir işkence olur. İnsanlar hakkında da fikirlerinizi değiştirebilirsiniz, bu da çok doğaldır.

Kendinizi sevebilmeniz için yalnız kalabilmeyi biliyor, anlıyor, deneyimliyor ve seviyor olmanız gerekir. Eğer yanlız kalmak ve kendinizle kalmak, ikisi yanı şey değildir, size zor geliyorsa demek ki çalışmanız gereken bazı dersler vardır. Bu da kendinizi deneyimlemek ile ilgilidir.

Kendinizi sevmezseniz karşınızdaki kişiye ne kadar çok onu sevdiğinizi söylerseniz söyleyin o bunu hissetmeyecektir. Aynı şekilde karşınızdaki kişinin kalbi kapalı ise siz ne kadar çok kendi sevginizden ona akıtmaya çalışırsanız çalışın, o bunu almayacak ve kendi sevginizi boşa akıtmış olacaksınız. Dedemizin dediği gibi “kabı delik” olarak hayatınıza devam edersiniz, o kap hiçbir zaman dolmaz, çünkü o delik kapanmaz. Bunun için öncelikle kendinizi sevmelisin. Böylelikle o kap ilahi aşk ile dolocak ve sudaki yansımasını görmek için insanlar hayatınıza girecektir.

Kendinizi sevmeye şimdi başlayın, içinizdeki özünüzün geldiği yere yoğunlaşın ve ona söyle deyin “seni seviyorum…ne yaparsan yap koşulsuz olarak seni seviyorum, evet biraz zor zamanlar geçirdik, özür dilerim, seni sevmekten hiç vazgeçmedim” Bunu söylemeniz size iyi gelecektir. Şevkat önemli bir duygudur.

Devam eden yazım ise ilahi aşka ulaşmak ile ilgili olacaktır.

Reklam
%d blogcu bunu beğendi: