Second guess yourself / Tereddütte kalmak

Birçoğunuz bu aralar hayatı ile ilgili önemli kararlar alma evresinde olabilirsiniz. Bu yazıyı kaleme alma nedenim size elimden geldiğince ışık tutmak, kendinizi daha iyi anlamanızı sağlamaktır.

Hayatımızın bazı evrelerinde, yaşamımızı etkileyecek, belki de kalan kısmını tamamen değiştirecek kararlar alırız. Bu kararı alma nedenimiz ileri doğru atılım yapma, yaşama devam etme ve spritüel anlamda ilerleme ve şerit değiştirme olabilir. Bu sebep her ne ise sizin ilerlemenizi sağlayacak bir durumdur. Bu anlarda alınan kararların bazen geri dönüşü de olmayacağından, bu kararı sağlıklı bir şekilde almak önemlidir.

Karar almanın en önemli birinci unsuru, kararın size ait olması ve merkezinizden gelen enerji ile alınmasıdır. Bu durumda başkalarının söylediklerinde çok etkilenen, hayatı dıştan içe doğru yaşayan bir insansanız, bu tip kararları alırken aşırı ihtimam göstermelisiniz.

Kararın özü içinizden gelir; zihninizi, kalbinizi, iç güdülerinizi ve merkezinizden gelen enerjiyi kullanarak karar almak en hayırlısıdır. Bunların hepsi başka birşey söylüyor ise öncelikle bunları hizalamak yerinde olur.

Karar alırken dikkat edilmesi gereken başka bir unsur, bu kararın sonuçlarının etraflıca düşünülmesidir. Bu aldığınız karar sizi nasıl etkileyecek, eğer risk içeren bir kararsa, göze aldıklarınız nedir?, bir B planınız var mı?, yada bu karardan kimler olumlu yada olumsuz olarak etkilenebilir etraflıca bunları irdelemek gerekir.

İleriki sonuçlarını düşünmeden bir karar almamak en iyisidir çünkü hazırlıksız kararlar genelde ileride sıkıntıya da neden olur. En basit hali ile bir arkadaşımızın anlattığı olaydan örnek vermek istiyorum; diyelim ki ani bir karar ile birşey kutlamak için pasta aldınız ve çok mutlusunuz ve olay yerine geldiniz. Bu pastayı yiyecek tabağınız, kesecek bıçağınız, çatalınız, yanında birşeyler içmek için bardağınız yok ise, zor duruma düşer bunları aramaya başlarsınız. Bu da size mutluluk ve huzurdan çok o anda sıkıntı getirebilir. Bunun gibi basit bir örnek ile karar aldığınızda hazırlık da yapmanız gerekir, nasıl olsa olur, devamı gelir gibi düşünceler her zaman çok sağlıklı sonuçlar vermez.

Bir karar aldığınızda kendinizi ikinci kez sorguluyor, doğru karar alıp almadığınıza, dönüp dönüp bakma ihtiyacı hissediyorsanız burada iki unsur vardır, ya kendinize olan güveninizde, itimatınızda veya inancınızda bir problem vardır; çünkü tereddüt, süphe, güvensizlik buradan gelir, yada bu kararı almak için hazır değilsinizdir yani doğru zaman değildir. Bu da dikkat edilmesi gereken çok önemli bir unsurdur.

Bir karar aldığınızda bu kendi içinizden ve özünüzden geliyorsa, o kararı alma zamanınız geldi ise ve kendinize güveniyorsanız, elinizde yeterince done varsa, arkanıza dönüp bakmadan o kararı uygulayın. Kendinizi ikinci kez asla tereddütte kalarak sorgulamayın.

Bu kararın sonucu her ne olursa olsun, bu sonucun sizi bir adım daha ileriye götürdüğünü unutmayın.

Sevgiler

%d blogcu bunu beğendi: