Ego triggers / Ego tetikleyicileri

Bu benim sevdiğim konulardan bir tanesi, egonun bazı durum ve davranışlara nasıl tepki verdiği hep bir heyecan konusu olmuştur benim için. İçeride çalışan bu mekanizmayı tanımak bazen insanın kendisini tanımasından daha da zordur. Bazı konularda ise ego çok net olarak hep aynı cevabı verir, bir bilgisayar gibi. Ben de bu kısımlarından bahsetmek istiyorum.

 

  • Eğer kendinizde saklamak ve çözmek için yanaşmadığınız bir konu varsa, birinin size aynı şekilde davranması veya bu kaçtığınız konuyu dile getirmesi sizde rahatsızlık uyandırır.
  • Eğer geçmiş ilişkilerinizde unutamadığınız yaralarınız ve kendinize karşı olan bir kızgınlığınız varsa, yakın eşler bunu size yansıtır.
  • Bazıları özellikle ikizalevler ve bu tip gölge taraf temizleyen ruh bağları, geçmişten getirdiğiniz karma da dahil olmak üzere, tüm halledilmemiş sorunlara tabiri caiz ise çomak sokar ve onu uyandır. Bunun sebebi biliçaltınıza ittiğiniz bu meselelerin gün ışığına çıkmasını sağlamak ve iyileşmeye açmaktır.
  • Sizin kendiniz hakkında düşündüğünüz olumsuz birşey, veya kendiniz hakkınızda bilinç altınızda olumsuz ama bilinçli olarak bunu örtmek için kullandığınız olumlu maskelerin bir anda birinin söylediği bir sözle düşmesi (en sevdiğim)
  • Birinin size gösterdiğiniz davranışı niye yaptığınızı söylemesi, bilinç altından gelen yetersizlik, değersizlik ve güvensizlik duygularının tetiklenmesi, özellikle maskülen enerjide öfke patlamasına neden olur.
  • Egonuzu kendi kendinize de tetikleyebilirsiniz. Kendi gösterdiğiniz bir davranış sonucu başınıza gelen bir olay sizi geri dönüp neden böyle yaptığınızı sorgulatabilir.

 

Ego’nun tetiklenmesi pozitif bir amaca hizmet eder, içerideki birikmiş sorunların dışarı çıkmasına neden olur. Bu ağır bir süreçtir fakat sonrasında daha rahat edersiniz.

Şimdiye kadar aldığınız öğretilerde egonun kötü birşey olduğu ve kurtulmak gerektiği anlatılmış olabilir. Bu benim düşünceme göre çok sığ bir bakış açısıdır. Ego’yu dengelemek önemlidir çünkü ancak bu şekilde etkisiz hale gelir ve olumlu tarafını bize yansıtır. Yani bizi hayatta tutar.

Bundan dolayı size egonuzun nasıl işlediğini gösteren herkese teşekkür edin. Size bakmanız gereken yeri gösteren kişiler rehber ve şifacı özellikleri taşırlar.

Güzel günler dilerim

%d blogcu bunu beğendi: