Spritüel Olmak

Spritüel olma kavramı son zamanlarda çok moda oldu. Yoga, meditasyon, reiki gibi uzak doğudan edindiğimiz bilgilerin artması ile bu kavram günlük hayatımıza yerleşti. Spritüel misin, değil misin? Yada hiç spritüel değilsin gibi insanlar birbirlerini eleştirmeye bile başladı. Bu konuda birkaç düşüncemi aktarmak istedim.

Her insan spritüeldir çünkü spirit dediğimiz ruh her insanda mevcuttur. Bu ruh insanın evrimi gereği tabikide kendini geliştirip farklılaştıracaktır. İçinde bir ruhun olduğunu bilmeyen var mı? Dolayısıyla benim için daha spritüel diye birşey yoktur. Fakat toplum bazı kitapları daha çok satmak, spiritüel insan diye ayrı bir kavram yaratmak, insanları bir nevi bilinmeyenin varlığına körü körüne inandırmak için bu yöntemi seçmektedir.

Sizi temin ederim ben hiç spiritüel biri değilim. Nadiren başka birinin deneyimlerini anlattığı spritüel bir kitap okurum. Nadiren spritüel bir seramoniye, bir topluluğa veya bir ritüele katılırım. Çünkü benim için spiritüel olmak tanrı ile benim aramdaki bir mevzudur. Burada bir aracıya ihtiyaç duymam.

İnsan olarak spritüel evrimimiz farkındalıkla gelecektir. Kendimizin farkına vardıkça, kendimiz hakkında bilmediğimiz şeyleri öğreniriz. Zaten şuan yüzde onunu bildiğimize göre daha öğrenecek çok şey vardır. Bana göre spritüel olmak bir başkasının yolundan gitmek yerine kendi yolunu bulmak, seçmek ve yürümekten gelir. Tıpkı şimdi olduğu gibi. Her insan spiritüeldir ve her insanın yolunda bir diğerine hizmet etmek için bir kapı açılır. Bu bir ayrıcalık değil tam tersine doğallıktır.

Meditasyonları yapamıyor, imgelemleri tam olarak canlandıramıyor olabilirsiniz. Bu sizi daha az spritüel yapmaz. Siz doğanız gereği, özünüzden gelen sevgi enerjisi ile etrafınıza ışık saçmak için yaratıldınız. Kendi ışığını saçma ve yayma şeklinizi keşfedin. Bu yazarak, üreterek, şekil vererek, çizerek, dans ederek, severek de olabilir. Bedeninizle yaptığınız herşey spritüeldir. Yemek yemek bile. Çünkü insan fiziksel ve spritüel olarak ikiye ayrılmaz. Burada da bir birlik söz konusudur.

Kendi evriminizi keşfedin, insan olarak ve ruh olarak nerden geldiniz nereye gidiyorsunuz nasıl bir yoldasınız, bu farkındalıklar zaten spritüel olmanın ana merkezleridir. Kendi yolunuzdan şaşmayın, başkaları ile de kendinizi kıyaslamayın.

Sevgilerimle

One thought on “Spritüel Olmak”

Yorumlar kapalı.

%d blogcu bunu beğendi: