Co-dependant vs Interdependent or Independant / Bağımlılık karşısında birbirine Bağlılık veya Bağımsızlık

Evet birçoğumuzun en derinlerinde yatan ilişki sorunu; bağımlı ilişkiler. Bağımlı bir ilişki içerisinde olduğunuzu anlamanız o kadar zor ki, çünkü bu bağımlı ilişkiler toplum tarafından en çok kabul görmüş, en fazla reklamı yapılan ilişkiler. Üstelik ismine de aşk konmuş ki, hiçbir zaman nasıl bir bağımlılık içerisinde olduğunuza uyanmayın.

Siz arada bir kafanızı içinde olduğunuz delikten çıkardıkça, dışarıdan bir darbe ile tekrar içeri girin diye kurulmuş bir sistem var toplumumuzda. Bağımlı ilişkiler günümüzde üstelik bir aşk perdesi altında size sunulmaktadır. Çoğunuz da ikizalevini isterken aslında bağımlı bir ilişki istediklerini ve gerçekle karşılaştıklarında da ne yapamanız gerektiğini bilmemenizi buna bağlayabilirsiniz. Çünkü size başka cins bir ilişki öğretilmedi, hep bağımlı ilişkileri bildiniz.

İkizalev ilişkileri, şu ana kadar kadın erkek ilişkilerinde veya ikili ilişkilerde her ne tür bir yapı varsa bunu yıkmak için vardırlar. Bu da bağımlı ilişkilerin tamamen yıkılması manasına gelmektedir. İşte takıldığınız kısım da burasıdır. Yani sizin ilişki diye adlandırdığınız herşeyin yıkılması.

Facts about Co-dependency / Bağımlı olma hali ile ilgili gerçekler

İnterdependant veya independant ilişki modeline gelince, bu ilişkiler genelde her iki tarafın da var olmak, hayatını idame ettirmek, mutlu olmak vs gibi genel konularla ilgili birbirine ihtiyaç duymamasıdır. Tek başına, birey olarak da mutlu olan, boşluklarını doldurmak için başka birine ihtiyaç duymayan kişi interdependant veya independant olarak adlandırılır. Bu kişi bir ilişkiden diğerine koşup, sürekli partner değiştirmez. Çünkü kendi ve tanrı ile olan ilişkisini iyi ve sağlıklı kurmuştur.

Huzurlu bir kişilik yapısı sergiler.

Tam tersine mutlu olmak için ve ihtiyaçlarını karşılamak için herhangi başka birine ihtiyaç duyan kişi co-dependant dır ve türk toplumunda özellikle aile yapısı, öncelikle anneye bağımlı kişiler yetiştimeye yöneliktir. Bundan dolayı toplum olarak bunu görmemiz, ikizalev camiasında ilerlememiz çok zordur. Bizim daha temelden yıkmamız gereken unsurlar çok fazladır.

Genç kızların ergenlik döneminde, ileride hangi mesleği şeçsem sorusunu, toplum baskısı ile ileride kiminle evlensem gibi bir düşünce aldığı için bu kalıtsal özellikleri dönüştürmek zordur. Erken yaşta evlilikler hep bu bağımlı durumu tetiklemek ve devamlılığını sürdürmek için oluşturulmuştur.

İkizalev ilişkileri özgürdür, biri diğeri üzerinde hakimiyet kurmak istemez, yapmaya kalkarsa da ters teper, ikizalevini kaçıran kişiler genelde bu davranışı sergilerler, sonra da neden ikizinin kaçtığına bir türlü anlam veremezler, çünkü onlar için normal olan ilişki kurma şekli aslında hiç de “normal” değildir.

İkizalev ilişkilerinde köle-efendi ilişkisi olmaz, her iki taraf da eşittir. İkiziniz sizi kendinden üstün görse dahi birleşemezsiniz, eşit olmak şarttır ve hep birleşmek için karşı karşıya gelip son anda birinin yukarı birinin aşağı gitmesi ve de kavuşamamanız da bu eski ilişki kalıpları ve kalıtsal korkularınızdandır.

İkizalev ilişkileri sizin ilişki hakkında bildiğiniz herşeyi yıkmak için burdadır. Zorlandığınız konu da asıl budur. Onları bırakmak istememeniz. Halbuki bıraksanız gerçek sevgiyi ve aşkı bulma şansını kendinize vereceksniniz ama siz toplum tarafından kabul görmüş şekli ile aşkı yaşamak istiyorsunuz, temel problem buradan gelmektedir.

Sevgi hiçbir açıklamaya, hiçbir onaya ve hiçbir ifadeye gerek duymaz, ya vardır yada yoktur. Yoktan da var olmaz, vardan da siz istediniz, ayrıldınız, ittiniz diye yok olmaz. Hep bu unsurlar tam teslimiyette olmadığınızı gösteren indikatörlerdir. Kendinize bir sorun, hangi ilişkiniz simdiye kadar iyi gitti, hangileri kötü gitti, hangileri sürdü, hangileri sürmedi, sizce sebep neydi?

Alev yanmak için bir şeye yapışmaya ihtiyaç duyar, mesela bir odun parçasına veya bir kibrit çöpüne, bu alevin buna bağlı olması sizin ona sahip olduğunuz manasına gelmez. Nasıl alevle odunu birbirinden ayıramazsınız, ikizalevinizi de kendinizden ayıramazsınız. Yapmanız gereken bu değildir, yapmanız gereken bir odunu da sizin yakıp o alevin yanına koymanızdır ki beraber yansınlar. Birbirlerinden bağımsız ve yanyana. İkizalev böyle bir ilişkidir. Alevle odun arasındaki ilişki bağımlı ilişki, iki alev arasındaki ilişki bağımsız ilişkidir.

Sevgilerimizle

 

 

 

 

Reklam

“Co-dependant vs Interdependent or Independant / Bağımlılık karşısında birbirine Bağlılık veya Bağımsızlık” için 2 yorum

Yorumlar kapalı.

%d blogcu bunu beğendi: