Karmik Döngüler

 

Hayat yolunda ilerlerken var oluş sebebimizi aramak kadar doğal bir güdüm olamaz. Hemen hemen her canlı, hayvanlar da dahil mi bilemesek de, neden var olduğunu bilmek ister.

Bu içsel arayış bir dışsal arayışa da dönüşebilir ve farkındalık sürecimiz başlar. İşte tam da bu yüzden bir şeyi öğrenmek veya bir şeyleri deneyimlemek istiyorsak, bunu yapma fırsatını bu kendimize koyduğumuz hedefe ulaşana kadar tekrar etmeye devam ederiz.

Buna sarmal etkisi denir ve karmik döngülerin, yani alınacak derler silsilesinin de temelini oluşturur. Ne kadar çok şey bildiğimizi düşünsek de kendimiz hakkında çok az şey bildiğimizi kabul etmek farkındalığımızı artırmak açısından bir başlangıç olabilir.

Her zaman yukarı doğru hareket eden bir yolda hızla ilerleyerek hayatımız boyunca sürekli yürüyoruz. Spiral olarak aynı durumları, dersleri, fırsatları tekrar tekrar, ancak her seferinde biraz farklı şekilde karşılıyoruz. Deneyimle öğrenen bireyler olarak, bir sonraki derse geçmeyi seçmek yerine bazen de kendimizi koyuverip mola vererek o ana kadar yaşadıklarımızı içselleştiriyoruz. Bundan dolayı aşamalı olarak ilerliyoruz.

Bu tarz seçimlerin başka bir yüzü de “O dersi” almayı seçinceye kadar araya giren deneyimlerin giderek daha zor ve daha duygusal hale gelmesi. Şimdi size bir iyi bir kötü haberim var; “o dersi alma zamanınız geldi.”

 

Reklam
%d blogcu bunu beğendi: