Deneyimin Önemi

Deneyim hayatımızın temel taşlarını oluşturan vazgeçilmez bir parçası. Bizim de belki davranış modellerimizi şekillendiren ve geleceği rahatlıkla karşılamamızı sağlayan unsurlardan.

Sezgilerin bile deneyimlerden etkilendiğini düşünürsek, yaşadıklarımızın bizim bugünkü davranışlarımızı etkilemesi kaçınılmaz.

Fakat hep deneyimlere bağımlı kalmak çok da doğru bir yaşam tarzı değildir. Geçmişte işleyen bazı düzenekler koşullar değiştikçe işlevini yitirebilir. Deneyimden haz ve tutarlılık alırken aynı zamanda kendimizi yeniliğe ve bilinmeyene açmak çok önemli bir dengedir.

Genel geçer teoriler ve başkalarının size kendi deneyimlerinden verdiği tavsiyeler de değerlidir. Fakat en önemlisi bunu sizin deneyimleyerek öğrenmenizdir.  Yani size sıcak su soğuk suya göre daha hızlı donar desem buna denemeden inanmayı tercih eder misiniz? Ancak deneyimle doğru olduğunu görebildiğiniz bir olaydır bu.

Hayatı yaşama sanatı ve kendimizi keşfetmek, kendimizi tanımak ve yaşamda anlamlandırmak bunlar çok kişiye has deneyimlerdir. Neyi, neden ve niçin seçtiğinizi unutmayarak hayatta ilerlemeniz bence en önemli kazanım, uyguladığınız metodların olumlu karşılığını almanız en önemli kazanımınızdır.

Reklam
%d blogcu bunu beğendi: