Sözlerinize Dikkat Edin

Sözlerimize ve söylemlerimize dikkat etmemiz gereken bir dönemden geçiyoruz. Şu an yaratım enerjisi oldukça yüksek dolayısıyla biraz da insan olma vasfımızla sınanıyoruz. Bu durumda; ben şöyleyim, böyleyim, onu yaparım bunu yapmam diye çok fazla kendinizi ön planda tuttuğunuz söylemleriniz size geri dönüş yapıyor.

Esneyebildiğimiz kadar esnemek ve katı sınırlarımızı kaldırmak aynı zamanda prensiplerimizi gözden geçirmenin de tam zamanı. Ölürüm de …. yapmam veya Asla…. gitmem, almam, etmem veya Hayatta olmaz…. diye başlayan cümleler kuruyorsanız dikkat. Birkaç saat veya gün içerisinde söylediğiniz ile sınanabilirsiniz ve kendinizi asla dediğiniz şeyi yaparken bulabilirsiniz.

İnsan olarak temel ihtiyaçlarımızı yeme-içme, barınma, giyinme diye özetlersek, bu ihtiyaçlara ait cümleleri dikkatli kullanalım. Aç kalmak, sokakta yatmak, giyinmemek, içmemek, bunlar size mahsus özellikler değildir. Bunlar üzerinden cümle kurmayalım ki bunlarla da sınanmayalım. Bu aralar önünüze gelen fırsatları kibirimiz yüzünden kaçırmayalım.

Temel ihtiyaçlarımız yokmuşçasına veya bir anda elimizden alınması mümkün değilmişcesine konuşmayalım. Bu tarz bir söylemin yaradana karşı bir kibir içerdiğini de unutmayalım. Akışta olup geleni karşılamak yerine direnmek ve egonun bir aracı olan karakter, prensip, huy gibi şeyleri öne çıkarmak doğru olmayacaktır.

Bu dönemde daha bir, tam teslimiyette, daha bir akışta…biraz daha insan olduğumuzu bilerek ilerleyelim. “Sen yoksun o var” diye bir söylem vardır mevlevilikte bunu da kulağımızın bir köşesinden eksik etmeyelim.

Reklam
%d blogcu bunu beğendi: