İkiz alevlerde bağ kurma yöntemleri

Son zamanlarda danışanlarımdan aldığım feedback ler beni bu yazıyı yazma eğilimine itti. Bu geri dönüşlerdeki ve vakalardaki temel problemleri ve sorunları size de ışık tutacak şekilde açıklamak isterim.

Çocukluğunuzda yaşadığınız bağlanma şekili ileri yaşlardaki ilişkilerinizi de birebir etkileme özelliğine sahiptir.(aile, iş, arkadaş, sevgili) İkizalevler olarak hiçbiriminiz günlük güneşlik aile hayatları olmadığını biliyoruz. Mutlaka küçüklükte geçirilen travmalar var. Bu konu psikoloji alanında dursun biz halihazırla neler yapabiliriz bunlara bakalım.

İlişkiler içerisinde gelişerek ve değişerek sağlıklı bağlanma şekilleri kazanmanız ikizalev ilişkiniz için önemlidir. Sağlıklı bağlanma şekilleri dışındaki bağlanma şekilleri ile normal bir ilişki sürdürebilir ve mutlu da olabilirsiniz fakat ikizalev ilişkisi sağlıklı olmayan bağları enerji olarak taşımaz ve dissolving dediğimiz bağın çözülmesine kadar gidecek zararlara sebep olabilir.

Bundan dolayı biliyorum ki tam zamanında bunu yazıyorum.

İkizinize karşı olan duygularınız sıcak ve soğuk arasında gidip geliyor ise, ikizaleviniz sizden çoğu zaman geri çekiliyor ve sonra tekrar geliyorsa, bir taahüd vermekten kaçınıyorsanız ve özgürlüğünüzü ilişkiye zarar verecek şekilde ön plana çıkarıyorsanız, ikizalevinizin karşısında incinebilir ve yumuşak olamıyorsanız bir bağlanma sıkıntınız olabilir.

Şuan bana gelen kişilerde bu temel bağlanma sorunlarını görmekteyim. Burada size birkaç tavsiyem var, buna uyup uymamakta serbestsiniz. Bir fikir olması açısından yazıyorum.

1- İkizinizin söylediği şeylere karşı süphe hissediyor olsanız dahi olumlu düşünmek. (benefit of the doubt)

2-İkiziniz ile ego savaşına girmek veya oyun oynamak yerine, gerçek duygu ve düşüncelerinizi abartmadan ifade etmek ve böylelikle onun karşısında incinebilir olmak.

3-İkizinizi eleştirirken birkaç kez daha düşünmek, sizi koruyor olabilir.

4-Sevginizi ve daha da önemlisi saygınızı kaybetmemek.

5-Koşulsuz sevmek ve sadakatinizi zayıflık olarak görmemek.

6-Hatalarınız karşısında özür dilemek ve öncelikle kendinizi affetmek. Her iki tarafın da bir kışkırtma halinde karşılıklı işin içinde olduklarını unutmamak.

7-Değil aynı takımın nerdeyse aynı bedenin farklı parçaları olduğunu unutmamak.

8-Neden, niçin, nasıl sorularını daha fazla karşınızdakine yöneltmek, kurmamak ve öyle varsaymamak(assuming).

Kolay gelsin…

Reklam
%d blogcu bunu beğendi: