The Blame Game/ Sen Suçlusun Oyunu

İkili ilişkilerde en çok karşımıza çıkan durumlardan biri de “sen suçlusun” bakış açısıdır. Suçlayıcı tip kişilik bozukluğunu bir tarafa bırakırsak genelde hemen hemen herkesin zaman aman düşebileceği bu durumu ikizalev ilişkileri açısından değerlendirmek amaçlı bu makaleyi yazmaya başladım.

İkizalevini ama öyle ama böyle hemen hemen hiç suçlamayan birine rastlamadım. Belki farkında olmasak da yakınmalarımız, istediğimize ulaşamamanın verdiği elem ve keder ile genelde bir “o da… şöyle yapıyor” duymadığım bir danışanım türkiyeden çıkmadı.

Aslına bakarsanız bir tüyo vermek de gerekirse ikizinize karşı gösterdiğiniz davranış sizin içinizdeki kendinize olan sevginizi ve saygınızı yansıtıyor. Dolayısıyla ona nasıl davranıyorsanız kendinize de öyle davrandığınızı farketmeniz an meselesidir.

Lakin durum böyle olunca birleşmeye engel temel unsurlardan birini yazmadan edemedim. Yüzüne karşı değil içsen düşüncenizde bile onu suçladığınızda ikizaleviniz bunu hisseder ve birleşme ile ilgili engellerin başında “birbirini suçlamak” gelir.

Sizi aramayan sormayan, iletişim ve görüşme beklentilerinizi karşılamayan, belki başkaları ile ilişki içerisinde olmayı tercih eden ikiziniz ise durum daha da kaçınılmaz oluyor.

Suçlama oyunu bunun dışında kendinde hata görmek istemeyen, kusuru ilk önce kendinde aramayan, kendine bakmayı bilerek ve isteyerek reddeden ve görecekleri ile yüzleşmeyi reddeden herkesin kullandığı bir savunma mekanizmasıdır. Bu savunma mekanizması başkalarında veya sizde şimdiye kadar işe yaramış olsa da ikizaleviniz söz konusu olduğunda bu dinamik her zamanki gibi tıkırında işlemez.

İkizaleviniz ile bir bağlantı içerisinde iseniz, kendinizle yüzleşmekten kaçamazsınız, o ne yapar eder, o görmek istemediğiniz tarafınızla sizi karşılaştırır ve gölge taraf temizliği, ders almalar süreci başlar. Ta ki siz durumun farkına varana kadar.

Hayatınızda başınıza gelen olumsuz durumlar için başkalarını suçlamak çok kolaydır, belki de evren sizi olmanız gereken yere koymak için birtakım değişiklikler yapıyordur ve süz bunları düşmanca karşılıyorsunuzdur. Kim bilir?

İkizaleviniz ile aranıza suçlama oyununu sokmamanızı tavsiye ederim. Birleşme aşaması adım adım her iki tarafında da ilerlediği bir süreçtir. Siz ilerliyorsunuz da o yerinde durmuyor, o da öğreniyor ve ilerliyor. Aynı zaman dilimi her zaman mümkün olmasa da günler veya birkaç hafta ile olduğunuz yere gelen ikiziniz, sizinle buluşmak için can atıyor olabilir.

Zaten arada koşulsuz bir sevgi var ise suçlamalarınızın yersiz olduğunu anladığınızda, bu sizde bir üzüntüye de neden olabilir. Bu durumda baştan senaryolar ve kurgular üretmemek yerinde olur.

Belki de içinize baktığınızda göreceğiniz şey aslında birleşmekten kaçınanın kendiniz olduğudur.

One thought on “The Blame Game/ Sen Suçlusun Oyunu”

  1. Bu birleşmeye yakın,yaşadığım bi durum.Düşünce olarak yaptığımı ve doğru olmadığını farkettiğim zaman aslında kırgınlığımın azaldığını farkettim.Ama kızgın olmuyor değilim.O bütün bunları mecbur olduğu için ya da durumlar el vermediği için oldu.Ben bunu anladım ve sessizliğimi korudum.Ama şimdi benden haberi olmadığı için suçlamaya gidiyor, farkında olmadan.Sonra hiç cevap vermeyince hatasını anladı.Dediğiniz gibi her iki tarafta gelişiyor zamanla.Önemli olan ilahi zamanlamaya güvenip teslimiyete geçmek ve aslında bütün bunlar ruhun gelişmesi için ve frekansın yükseltilmesi için.Amaca doğru ilerlerken,aslında aramızda,sevgiden başka herşeyin gereksiz olduğunu anladım.Bu özümüze duyduğumuz sevgi olmazsa, yargılamalar devam edecek..Sevgiler🙏💟

    Beğen

Yorumlar kapalı.

%d blogcu bunu beğendi: