Işığınızı Çaldırmayın

Eğer “gifted” diye tabir ettiğim yetenekli insanlardansanız ışığınızı çalmaya mutlaka birileri talip olacaktır.

İster en iyi yaptığınız şey iyilik yapmak olsun veya bir şeyler dizmek sizi kendi amaçları için kullanmak isteyen birçok bireyle karşılaşmanız mümkün.

Doğuştan getirdiğiniz yetenekler, iyi yemek yapmak, iyi bir dinleyici olmak veya bir şeyler tasarlamak olabilir. Bu yeteneklerinizi kullanmadığınız veya kendinizi hafife aldığınız sürece insanlar da sizi hafife almaya ve kendilerince sömürmeye devam edeceklerdir.

Bu sömürme şekilerinin başında onlar için yaptığınız şeyin “karşılığını vermemek” gelir. Özellikle karşınızdaki kişi narsist ise bunu onu için yapıyor olmanız zaten onun size bahşettiği bir lütuftur…. Daha da üzerine para istemeniz onlara göre ahlak dışıdır.

Bazı kişiler bunu öyle ustalıkla yapar ki onlara iyilik yaptığınızı sanırsınız ama aslında onlar size kötülük yapıyordur ve siz de yaptığınız şeyin karşılığını istemeyerek bu kötülüğün bir anda parçası oluverirsiniz. Bu da hali hazırda var olan kötülüğü beslemekten başka işe yaramaz.

“Hiç birşey yapmadın ki” gibi… varoluşunuzu aşağılayan ve emeğinizi görmezden gelen kişileri, arkadaşları ve müşterileri hayatınızdan çıkarın. Bu size kendi değeriniz ile ilgili çok şey öğretecektir. Her zaman söylediğim ve değerli hocam Dan Millman dan öğrendiğim gibi insan “değen şeyler” yaparak kendini değerli hisseder.

Bir başka durum da kandırıldığınız durumdur. Bu kişiler annesinden meme isteyen bebekler gibi herşeyi isterler ama buna nasıl ulaşacaklarını, realite buna sahip olup olamayacaklarını düşünmezler. En tehlikelisi de bence bu kişilerdir. Işığınızı çalarlar ve size yerine boş bir kap bırakırlar. Belki de ulaşamayacakları hatta ulaşmayı hak etmediklerini çok derinden bildikleri şey için sizi boşuna uğraştırırlar.

Sizin “iyilik” olarak yaptığınız şeylerin içini boşaltıp size sunan kişilerden uzak durun. Siz ışığınızı çaldırırsanız ve bunu onu hiçbir zaman taşıyamayacak olan kişilere verirseniz dünyamız da karanlık bir hal alır.

TÜM BENLİĞİMLE

Reklam
%d blogcu bunu beğendi: